Odgrywanie postaci



Tekst przeznaczony dla ludzi, którzy dopiero co zaczynają grywać w gry fabularne. Będzie to kilka z podstawowych porad, które powinny troszeczkę przybliżyć sposoby odgrywania i wczucia się w prowadzoną przez Was postać.

  Po pierwsze: Wasz karta postaci, która leży przed Wami to Wy. W RPG zazwyczaj nie gracie samych siebie z realnego świata. Na początku należy sporządzić krótki życiorys, a zawarte w nim informacje pozwolą Wam patrzeć na świat, tak jak patrzyłby w rzeczywistości prowadzony bohater zgodnie z jego przeżyciami, np. rzuciła was żona, dostałeś awans w pracy, ale niedługo potem miałeś wypadek samochodowy.

  Jeżeli decydujesz się na jakiś zawód badacza, to musisz znać pewne zachowania i mentalność osób wynikające z wykonywanego przez nich zawodu.

  Należy zwracać uwagę na to kim jesteśmy i zachowywać się godnie jak przystało na nasze wyznania religijne, poglądy społeczne i polityczne, rasę, zawód i inne. Oczywiście nie będziemy przestrzegać tych zasad gdy będziemy kombinatorami i liczyć się będą tylko nasze zyski i dobra, a inni ludzie nie będą nas obchodzili.

  Zastanów się jak w różnych sytuacjach zachowałaby się Twoja postać, jak reaguje na otaczający ją świat, czy jest spokojna, nerwowa czy roztrzepana. Czy będzie dużo przeklinała, używała przemocy, czy zachowywać się będzie jak bezduszna maszyna. Trzeba analizować rozgrywane wydarzenia, może wbrew pozorom twoja postać zachowa się inaczej niż wynikałoby to z powagi sytuacji.

  Wiadomo powszechnie, że liczy się nie tylko to, co się mówi, ale także to, jak dane słowa zostają wypowiedziane. Ważną sprawą jest odpowiedni akcent i modulowanie swojego głosu czyli dostosowywanie głosu do  danej sytuacji. Można różne słowa objaśniać monotonnie bądź też żywym głosem  Można pomyśleć o jakichś charakterystycznych wypowiadanych słowach lub wyrażeniach, ich częstość powtarzania będzie już odróżniać Cię od innych. Istotna jest również gestykulacja. Jej funkcja polega przede wszystkim na towarzyszeniu słowu mówionemu. Do tego można również dodać pewne charakterystyczne ruchy, poprawianie włosów, tarcie rąk, pstrykanie palcami. Za pomocą rąk można na przykład podkreślać znaczenie pewnych wypowiedzi, „zapowiadać" coś ważnego albo sygnalizować pauzy. W wyrażaniu pewnych emocji pomaga stosowanie mimiki.

  Należy przeanalizować współczynniki i prowadzić swoja postać zgodnie z ich wartościami. Mała INT nie pozwoli wam na piękne mowy, z małą ZR, BC nie osiągnie się zdumiewających wyników w walce, więc nie ma się co porywać w ciężkich sytuacjach, chyba że jesteśmy honorowi, a wiadomo Cóż warte życie, gdy honor stracony



Komentarze

Popularne posty